Dolgok, melyekről nem tudunk mindent így kétségeink támadnak felőle.

Vélekedések a történelemről

Vélekedések a történelemről

A Képes krónika 21. lapja

2014. november 26. - Anonym kutató

chronicon_pictum_p21_1407966341.jpg_1200x1663

Üdvözletem!

Meg is érkeztem következő írásommal, melyben a Képes krónikának a 21. lapjával foglalkoznék.

De ne haladjunk ennyire előre. Mi is az a Képes krónika?

A Képes krónika egy feltehetően Kálti Márk által írt latin nyelvű krónika melyet 1360 körül írt Nagy Lajos uralkodása idején.

A Képes krónika nem tartózkodott mindig Magyarország területén. Sokat "kalandozott" az idők során majd végül 1934-ben került vissza Magyarországra.

A Képes krónikát feltehetőleg egy ember készítette teljesen kézzel, díszes iniciálékkal és aprólékos képekkel ellátva. Ez a krónika Károly Róbert uralkodásáig követi a magyarság történelmét.

Most már tudjuk mi az a Képes krónika. De miért pont a 21. lappal foglalkozok?

A 21. lap érdekes a számomra. Ez a lap tartalmazza a magyarok bejövetelét Pannóniába és két díszes betűt vagyis iniciálét. A "D" iniciálé Árpádot vagy Elődöt ábrázolja míg az "A" Álmost vagy Árpádot.

Az iniciálékkal most nem foglalkozom. Ami komolyabban érdekel engem, az a felső nagy kép.

De előtte beszéljük Pannóniáról.

Pannónia sokáig Róma kezében volt, majd a hunok bevonultak ide. Később a honfoglalás idején frankok tanyáztak itt és a magyarok maguknak szerették volna tudni ezt a területet is. Először megpróbáltak tárgyalni de a frank király nem adta Pannóniát. A magyarok válaszul harcokkal fenyegetőztek. 

Végül 900-ban elfoglalták azt, így Pannónia magyar fennhatóság alá került.

És itt jön képbe a kérdésem! 

A tárgyalt kép jobb oldalán egy sereg látható, láthatólag mindannyian láncingben. A kérdésem az, hogy azok magyarok lehetnek-e vagy frankok? Azért is nem vágtam rá egyből, hogy frankok mert a kép bal oldalán pedig egy fehér lovat láthatunk és egy uralkodót. És tudniillik, hogy a magyarok Pannóniáért a frank királynak többek között egy fehér lovat küldtek. 

Ha viszont magyarokról van szó, akkor korhű-e a teljességgel láncinggel felszerelt sereg? Ugyanis tudjuk, hogy a magyarok gazdagok voltak, de ez a luxus azért nem volt megengedve minden embernek.

Erre két megoldást látok.

Első:

Sokan azt állítják, hogy a honfoglalás nem honfoglalás volt hanem hazatérés. Állítólag már előtte is laktak itt magyarok és Árpád jött betölteni az uralkodói posztot. Így az itt lévő magyarok kismértékben úgymond (csúnya szó következik, talán nem is létezik) európaizálódtak, tehát kezdték átvenni a nyugati szokásokat, fegyverzeteket. A keletről érkezők is minden bizonnyal használtak láncinget, de mire be értek a Kárpát medencébe lehetséges, hogy a láncing készítés olyan formát öltött, mellyel könnyebben felruházták a sereget.

Második:

A krónika 1360-ban íródott, Pannónia elfoglalása után kb. 460 évvel. Így korhű ábrázolások hiánya miatt, a készítő nem volt teljes mértékben biztos abba, hogy hogy is néztek ki az akkori magyarok.

Lehet, hogy hülyeség az egész elméletem, de engem nem hagy nyugodni. 

Kérdéseim a következők:

A kép jobb oldalán látható emberek magyarok vagy frankok? Ha esetleg magyarok, akkor mivel lehet magyarázni azt, hogy a sereg teljes mértékben láncingeket visel? 

És egy mellékes és annyira nem fontos kérdés: Ha esetleg magyarok akkor, hogy van az, hogy mindegyiknél lándzsa van, ló nélkül vannak és huszár tárcsa pajzs szerű pajzsot használnak?

Ez lett volna a mai írásom. Várom a véleményeket és a válaszokat.

Következő írásom témája a magyarok eredete és genetikája lesz.

Addig is üdvözletem!

A bejegyzés trackback címe:

https://velekedes.blog.hu/api/trackback/id/tr996601945

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

E.Katolnai 2014.12.17. 10:52:38

nem, h 'állítólag már előtte is laktak itt magyarok', hanem a magyar nép mindig is a Kárpát-medencében élt: ős-európai népként, akiknek nem kellett 'európaizálódniuk'.
A honfoglalók sírjai régészleletei török emlékeket sorakoztatnak fel, honfoglalók nevei, mind tiszta török nevek; Ügek, Önedbelia Liüntika, Tarhacsi, Jutacsa, Kurszán, Kadocs stb., evvel szemben a nagyszentmiklósi rovásírásos feliratokról tisztán, magyarul szólnak hozzánk a nevek; Csobánc, Tényő, Kenéz, Sényő stb. Annonimus által megnevezett 'ellenség' nevei: Zobor, Ménmarót, Loboncy, Galád stb. mind magyar nevek. Az őshonos magyarság nevei …
továbbá az összes korabeli kútfő Árpád népét mindenhol turknak, néha hunnak mondja.
Végül egy jó tanács: a papok által összeállított történelemmel nagyon óvatosan kell bánni, beleértve krónikáink papszerzőit is

Anonym kutató 2014.12.19. 18:24:16

@E.Katolnai: Üdvözletem!
Köszönöm szépen a választ! Örülök, hogy leírta a véleményét és azt amit tud.
Tehát akkor a magyarság már előtte is itt volt? És a forrásokban kiket említenek hátrafelé nyilazó embereknek? És a kalandozások?
Kérem ezekre is válaszoljon. Érdekel a téma és mindenki véleménye.

E.Katolnai 2015.01.04. 13:30:08

Tisztelt Uram!
Elnézést a kései válaszért. A X.-XI. századi nyugati kútfők 'Ungarusnak', 'Hungarusnak' nevezték koruk magyarjait, mely elnevezés a hunok nevéből származhat. Ebből az időszakból nem tudok olyan nyugati kútfőről, aki a magyar szót használta, ismerte volna.
Kortárs arab kútfők: Ibn Haukál, és Balkhi 'basdzsirtnak' ill. badzsirtnak mondják azt a népet, melyet Árpádnépével azonosítani lehet. Maszudi ezt a népet 'badzsghid'-nak mondja. Idriszi szerint a 'basdzsirtok az Urálban laknak és nyelvük eltér a besenyőktől. A nevek mögött lévő Baskír népről Ibn Fadlán és Kásghari világosan megírják, h török nép. Árpád török népe Ázsiai eredetéhez kétség sem fér.

Nem csak a Bíborban született nevezte őket törököknek, hanem Ibn Rusztán kívül, - aki mudzsgharnak hívta - az összes arab tudósító mind töröknek vallja Árpád népét. Ibn Ruszta kb. 930. körül írta szerzeményét, ami 40-50 évvel Árpádék megtelepedése utánra eshetett.

Árpád török klánjai megszervezték a Kárpát-medence őstörzseit, az ott már beolvadt avar törzsi maradványokat és csakis így lehetett egy 30-40 ezer fős sereg összegyűjtve Bulcsu zászlaja alatt. Árpáddal bejövő katonák többsége nőtlen, család nélküli harcosok voltak, akik már magyar nőkkel házasodtak, és a magyar anyáktól a gyermekek a magyar nyelvet sajátították el, és így teljesen elmagyarosodtak. Gestáinkat író papok nem tudták, a hungarusnak nevezett törököket magyarnak hitték és így úgy gondolták, h az egész népesség Árpád alatt jöttbe. A régészet ezt nem támasztja alá.
Mindezeket megpróbáltam részletesebben blogomban kifejteni: oshon.blog.hu/
Üdv katolnai
süti beállítások módosítása